Szpilki, czółenka, botki, kozaki…

Kozaki skórzane – nieśmiertelny klasyk

Kozaki skórzane nie wychodzą z mody. Nic dziwnego, bo to w końcu nieśmiertelny model butów, uwielbiany przez kobiety, ponieważ nie tylko doskonale chroni przed zimnem, ale przy tym dodaje kobiecości. Te dwie zalety nieczęsto chodzą ze sobą w parze.

Kozaki skórzane damskie mogą przyjmować różne kształty i formy. Ale dwie rzeczy są w nich niezmienne. Chronią przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi i dodają uroku. Przyjrzyjmy im się z bliska.

Kozaki skórzane na obcasie
Kozaki skórzane na obcasie to ponadczasowy klasyk. Ale buty takie mają niejedno imię. Rodzaj zastosowanego obcasa często definiuje styl całego buta. Do wyboru mamy obcas kaczuszkę, słupek, szpilkę i koturn. Każdy z wyżej wymienionych obcasów może przyjmować najróżniejsze formy: klepsydry, zwężający się lub rozszerzający ku dołowi, okrągły lub kwadratowy, kolumna, słupek. I nie tylko. Wszystko zależy od fantazji projektanta. Nie zapominajmy też o kozakach na obcasie płaskim. Również i one cieszą się dużą popularnością wśród pań.

Zamszowe kozaki – buty z charakterem czy eleganckie kozaki skórzane – buty pełne stylu?
Z czego mogą być uszyte kozaki? Odpowiedź jest oczywista. Ograniczeniem w tym zakresie może być wyłącznie wyobraźnia projektanta. Najczęściej używane surowce to skóra licowa, zamsz, nubuk. Kozaki damskie skórzane mogą być także zrobione z dwoiny – produktu ubocznego poziomego rozcinania skóry oraz z nappy – jagnięcej, cielęcej lub koźlęcej skóry wyprawianej w specjalny sposób.

Pielęgnacja to podstawa
Pamiętajmy, że jak każde buty skórzane, kozaki damskie także wymagają specjalnej pielęgnacji, szczególnie, że narażone są one na wyjątkowo niekorzystne warunki atmosferyczne. Ważne, by pielęgnować i czyścić je przy użyciu odpowiednich środków, niezależnie od tego, na jakim są obcasie i z jakiego surowca je wykonano.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *